Blog Entry

Yuan Zhen-Xia yu Wei Si-Li / The Seventh Curse (1986)

esmaspäev, september 14, 2009 by , under


Režissöör:
Ngai Kai Lam
Osades: Siu-hou Chin, Maggie Cheung, Yun-Fat Chow jt.
Filmi pikkus: 78 min.
IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0092273/

Ngai Kai Lam on minu jaoks üks Hong Kongi elavaima kujutlusvõimega režissööre ja seda võib juba puhtalt öelda omades kokkupuudet vaid mehe kahe viimaseks jäänud filmitükiga. STORY OF RICKY ja THE CAT nimelt on suurepärased näited, kuidas õnnestunult ühte potti visata kõik mahakantud ideede jäänused, mis arvatavasti mõne tõsisemaltvõetavama filmi võtetel tagaukse kaudu prügikasti on lennanud. Wikipedia julgeb muidugi Lam'i samastada kurikuulsa lääne käkimeistri Edward D. Wood'ga, kohatu võrdlus, millel mina erilist alust ei näe. Mõlemale meeldis muidugi odavalt enda filmiprojektidega hakkama saada aga seal, kus Wood nöörijupiga lendavaid taldrikuid õhus hõljuma pani, sai Lam hakkama koera ja kassi-vahelise kaklusstseenidega ja inimesi juppideks kiskuvate kummimonstrumitega ekraanile toomisega. Langen muidugi selliste võrdlustega ja objektiivsuse hammaste taga hoidmisega internetientsüklopeedia tasemele, niiet rääkigem parem filmist.


Filmi juhatab sisse Wisley-tegelaskuju loonud Hiina pulp-kirjanik Ni Kuang, kes (väga läänelikul) pidulikul õhtusöögil, kaunite preilide seltskonnas, kallist vahuveini lakkudes, enda kahte sõpra tutvustab - üheks on filmi protagonist Dr. Yuen ja teiseks kirjaniku enda loomingu vili Wisley. Viimane on omamoodi vaste ameeriklaste Indiana Jones'ile, mitmetuhande oskusega seikleja, kes alati ka kõige suurematest sekeldustest puhtalt välja tuleb. Muidugi on Wisely seiklused väheke pöörasemad ja üle vindi keeratud - küll tuleb tal tegemist teha maavälise eluga, nõidadega ja muude monstrumitega, nii maa peal, maa sisemuses kui ka kosmoses. Ngai Kai Lam filmis on ta ka hiljem üles astunud, THE CAT's nimelt jutuvestja rollis. Seekordne lugu saab aga alguse just sealtsamalt peolt, kus kirjanik alustab seltskonna tungival soovil enda tegelaskuju seiklustest jutustama.


Dr. Yuen'i külastab üks öö salapärane võõras, kes peale väikest kähmlust doktorit tema peale pandud needusest teavitab ning teda Taimaale kutsub, et seal koos alistada džunglis pesitsev maag, kes on needuse peale pannud võõra armastatule Betsy'le. Samuti soovitab ta Yuen'l hoiduda seksist, sest see paneks needuse kiiremini tööle. Loomulikult on tiirasel noormehel tarvis hoiatusest üle astuda, samal õhtul (koleda) ameerika neiuga sängis vallatleda ning järgmine päev, kui needuse tagajärjel esimesed veresooned lõhkenud on, enda sõbra Wisley juurde hädaldama minna. Tuleb välja, et dr. Yuen oli kunagi Taimaal teadusekspeditsioonil viibides ühe hõimu käest ohverdamiseks mõeldud neiu päästnud ja seetõttu ka kohaliku maagi viha alla sattunud, mistõttu viimane talle kurja loitsu oli peale pannud. Tark sõber Wisley soovitabki nüüd mehel tagasi minna, et needusele vastumürk leida.


Kuigi THE SEVENTH CURSE ei suuda kuidagi järele jõuda kahe eespool mainitud filmide pöörasusele, ei jäta Lam ka pealtnäha lihtsakoelist seikluslugu omapoolsete fantaasialendudega üle külvamata. Kui asjad Tai musta maagia peale liiguvad, siis võib juba oodata odava väljanägemisega kummimonstrumeid, kes enda isandatele kuuletudes inimesi verest tühjaks imevad, päid otsast koksavad ning lõpuks ka omavahel väheke kemplevad. Selline jant võib muidugi lääne b-filmide massis üsna näotuks ja kiirelt unustatud vaatamiskogemuseks jääda, tänu aga Lami mängu toodud vürtsidele - tempokatele võitlusstseenidele, koomilisele toonile ning hästi lahendatud gore'le - on filmitükk oma eripäraga kindlasti väga mõnus juustune meelelahutus. Üks kuldne linnuke Ngai Kai Lam'i filmograafias juures. 7/10

0 Responses to 'Yuan Zhen-Xia yu Wei Si-Li / The Seventh Curse (1986)'