Blog Entry

National Geographic: Inside Straight Edge (2008)

teisipäev, september 30, 2008 by , under ,


Mõni aeg tagasi mõtlesin ma, et oleks jõle hea alustada ka teise blogi pidamist, kus peamiselt teeks juttu muusikast ja sellega seonduvast, mis südame kiiremini põksuma paneb. Asjad läksid aga nagu ikka, et puudu jäi nii viitsimisest kui ka... viitsimisest. Kahe blogi pidamine jäägu vaid tõelistele internetikangelastele! Antud dokumentaal, mida Viasat Explorer eile otsustas näidata oleks xLIMONAADx blogisse sobinud nagu rusikas kolmnurka, sest rääkis tänapäeva hardcore punk subkultuurist ja sellega tihedalt seotud straight edge (sXe) liikumisest. Kuna mõlemad blogid on tegelikult vaikselt surnuks kuulutatud, otsustasin ma limonaadipoisi asemel elustada enda filmiblogi ja natuke antud dokumentaali ning probleeme, mida ta tõstatas, kirja panna.

Kunagine hc-kid'ist võmm näitab enda sXe tättuud

Straight edge tähendab põhimõtteliselt äraütlemist alkoholist, tubakast ja narkootikumidest. Kõvemad mehed panevad käe ette ka suhtevälisele seksile ja ravimite pidevale tarbimisele. Liikumine sai tegelikult alguse ühest lausest Ian MacKaye suust (Minor Threat ja lugu "Straight Edge") ja on tänapäevaks saanud väga oluliseks elemendiks hardcore subkultuuris. Dokumentaal räägibki straight edge liikumisest tänapäeval ja selle kahest poolest - rahulikumast ja sõjakamast. Samuti käiakse põgusalt üle ka Bostoni ja Reno hardcore skenest.

Lemmar - Have Heart

Bostoni näitel saabki kahe poole erinevused kõige paremini välja tuua. Juba BOSTON BEATDOWN DVD pealt tuttav FSU (Friends Stand United) koondab endas tüüpe, kes on enda veendumustega nii kaugele jõudnud, et peavad õigeks kõigile neile, kes samade põhimõtete järgi ei ela (napsusõbrad, suitsumehed, narkarid jne.) lihtsalt molli sõita ning on seetõttu kogu straight edge liikumise terves Ameerikas politsei tähelepanu alla tõmmanud. Tüübid ise on tavalised ossid, kel käed sügelevad ja tänu sXe'le proovivad end hea valguses näidata - hundid lambanahas. Tänu neile kontrollitakse pidevalt käte peal X'e kandvaid noorukeid pidevalt ja igasugused kogunemised välistatakse - paljuks ei peeta ka kontserdeid kontrollida. Oma ridadesse värvatakse kunagi hardcore laine peal elanud inimesi, et rohkem sellest subkultuurist aimu saada ja "olukorda kontrolli all hoida". See kõik aga loob masendava olukorra Bostoni teisele sXe poolele, mis koosneb noortest, kes soovivad vaid enda keha mürkidest puhtana hoida ja kust on tulnud ühed hetke kõvemad hc nimed nagu Have Heart, The Carrier, Shipwreck A.D., Righteous Jams, Converge jms.

sXe hc-kid'i sterotüüp

Dokumentaal tundus muidugi kohati üsna humoorikas, kuna oli tehtud ikkagi inimestele, kel ennem pole asjast mingi aimu olnud ja seetõttu rõhutati pidevalt kui ebatavaline ja ebaloomulik see kõik on ("mis nad seal karjuvad ja hüppavad ringi?"). Muidu võis aga rahule jääda, sest pilk heideti siiski tänapäeva hc ja sellega seonduva peale, millest veel filmitegijad eriti palju juttu ei taha teha, sest asjal pole veel päris seda õiget maiku juurde käärinud, mis punkil oli paarkümmend aastat tagasi vaadates. Ja ärge muretsege, mulle mekib õlu veel siiamaani...

7/10

Gus Straight Edge...Youth Crew all star, Gorilla Biscuits 6th member, and Discipline/Ocean Of Mercy singer are just a few titles he could have been given years back. But he is probably known best as the dude constantly diving and going off to hardcore bands all over during the mid/late 80s and early 90s, and singlehandedly made the Project X longsleeve probably the most coveted hardcore shirt of all time

0 Responses to 'National Geographic: Inside Straight Edge (2008)'